Wapienniki przy Jeziorku Daisy

Posted by

Jeziorko Daisy, zwane też Jeziorkiem Zielonym położone jest na Pogórzu Wałbrzyskim, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego w Sudetach. Powstało ono na skutek zalania wyrobiska kamieniołomu w 1870 roku po eksploatacji dewońskich wapieni rafowych. Miejsce to upodobała sobie księżna Daisy Hochberg von Pless. Kazała ona przebudować jeden z wapienników na pałacyk myśliwski. Powyżej wyrobiska utworzono nawet dodatkowy staw, który zasilał sztuczny wodospad wpadający do jeziorka, ale te konstrukcje nie przetrwały do dziś.

Obok jeziorka znajdziemy też ruiny kolejnych wapienników, które można zwiedzić. Sam pałacyk księżnej też jest dziś w ruinie. Do Jeziorka Daisy dojdziemy znakowanym szlakami turystycznymi. Należy pamiętać, że teren ten objęty jest Rezerwatem przyrody Jeziorko Daisy, o powierzchni 7,11 ha. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 180 gatunków roślin, z czego 172 to gatunki wyższe. A w jeziorku stwierdzono 16 gatunków skorupiaków.

GPS: 50.82587, 16.36202

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ijtJAj8PzoSzHkZH6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply