Wąwóz Jarabiński

Posted by

Wąwóz Jarabiński (Jarzębiński), Słowacja, Stara Lubownia, Pieniński Pas Skałkowy. Znajduje się on kilka kilometrów na północ od Starej Lubowni (Stara L’ubovňa) wśród wzgórz Wyżyny Lubowlańskiej (L’ubovnianska Vrchovina), choć w rzeczywistości jest częścią Pienińskiego Pasa Skałkowego. Dojść można z Przełęczy Rozdziele lub dojechać do wsi Jarzębina odbija na północ przed wjazdem do Lubowni. Przejeżdżamy przez wieś Jarzebina kierując się do Litmanowej. Na płaskowyżu piękne widoki na całe Pieniny, Tatry, Góry Lewockie (Levočské Vrchy), wzgórza Beskidu Sądeckiego i Wyżyny Lubowlańskiej. Obok przydrożnego krzyża zostawiamy samochód, opuszczamy asfalt i dalej idziemy drogą gruntową na północ. Po prawej stronie, w dole zobaczymy kamieniołom – szlak skręca w jego stronę. Jest to dosyć mylące i niebezpieczne miejsce. Należy kierować się lekko w lewo, a nie bezpośrednio na wyrobisko kamieniołomu. Ścieżka prowadzi nad wąwozem z widokami na skalny przełom. Woda rozcięła tu skały wąskim przesmykiem o głębokości kilku metrów. Przejście dnem wąwozu jest możliwe ale bardzo niebezpieczne. Skalne progi, głębokie kotły eworsyjne, mokry wapień i konieczność brodzenia w wodzie niekiedy po szyję nie zachęca do takiej eskapady.

GPS: 49.34733, 20.64876

Nawiguj: https://goo.gl/maps/thTHwfQmSEp

Dodał: Wojciech Wierba

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply