Wąwóz Mici ale Dâmboviţei

Posted by

Wąwóz Mici ale Dambovitei położony jest w Karpatach Południowych w Rumunii. Tworzy go rzeka Dâmbovicioara spływająca z masywu Piatra Criului. Kanion leży jest na północ od miejscowości Podu Dâmboviței. Na południe od tej miejscowości znajdziemy kolejny wąwóz Mari ale Dambovitei, który należy już do masywu Bucegów i wyżłobiła go rzeka Dâmboviţa – https://grupabiwakowa.pl/wawoz-mari-ale-dambovitei/

Cheile Dâmboviţei, bo tak w skrócie nazywany jest nasz wąwóz jest łatwo dostępny, gdyż biegnie przez niego wygodna asfaltowa droga. Jednak jego najbardziej spektakularny, dwukilometrowy odcinek lepiej przejść pieszo, by nasycić się tym niesamowitym miejscem. Rzeka Dâmbovicioara, która przez wieki żłobiła ten cud natury wypływa z pod szczytu La Om 2230 m n.p.m. i jest dopływem rzeki Dâmboviţa.

Przed wąwozem znajduje się źródło o nazwie „La Galgoaie” u zbiegu z Doliną Muierii, utworzył się tu wąski, lecz niedostępny wodospad. Wapienne skały otaczające wąwóz w niektórych miejscach osiągają wysokość nawet 200 metrów. Jadąc dalej na północ, za wąwozem i wioską Dâmbovicioara znajduje się ciekawa jaskinia też o nazwie Dâmbovicioara, lecz ją zaprezentujemy w kolejnym wpisie.

GPS: 45.42537, 25.21113

Nawiguj: https://goo.gl/maps/joboSZ32CFT2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply