Wąwóz Tolmin

Posted by

Wąwozy Tolmin to najniższy i najbardziej wysunięty na południe punkt wejścia do Parku Narodowego Triglav. Najważniejsze atrakcje to zakrwawiona skała o nazwie Głowa Niedźwiedzia i Diabelski Most, wysoki na 60 metrów nad niebieską rzeką Tolminka. Sam wąwóz robi spore wrażenie swoją nienaruszoną naturą. Piękna błękitna woda, drzewa, skały i cisza.. (o ile nie trafimy na tłumy turystów) Swoim urokiem przypomina wąwóz Vintgar, ale jest zdecydowanie mniej popularny więc większa szansa na spokojny spacer. Na zwiedzenie całego wąwozu wraz z mostem i częściowe wejście do jaskini to około dwie godziny czasu.

Devil’s Bridge Diabelski Most (Hudičev most) i droga prowadząca do wsi Zadlaz Čadrg zostały oddane do użytku w 1907 r. Przez biuro burmistrza Tolmin. Most został pierwotnie wykonany z drewna, a później, pod rządem włoskim, zastąpiony żelazem. W tym czasie nadano mu nazwę, która jest nadal używana do dzisiaj. Devil’s Bridge to popularna nazwa mostów w Słowenii, które przecinają wąskie, głębokie wąwozy.

Jaskinia Zadlaška, nazwana od miejscowości Zadlaz, jest jedną z kilku jaskiń, przez które przepływają wody lodowca Soča. Ten kompleks jaskiń ma 1,140 m długości, 41 m głębokości i ma trzy sale. Zadlaška Jskinia należy do najtrudniejszych jaskiń turystycznych, dlatego można ją odwiedzać tylko w towarzystwie przewodnika i odpowiedniego sprzętu. Jaskinia ma również małą historię filmową, a mianowicie była inspiracją do stworzenia filmu Hell of the Divine Comedy.

Cennik:
Dorośli: 5,00 EUR, 
Dzieci (6-14): 2,50 EUR
Studenci, Seniorzy, grupa: 4,00 EUR

W cenie biletu jest również mapka, dzięki której można się w łatwy sposób poruszać po całym wąwozie.
Na miejscu jest darmowy parking oraz sklepik z pamiątkami i restauracja. Przed wejściem do wąwozu kasa biletowa.

GPS:

  • 46.19808, 13.74016

Dodał:

Wojtek Kostek

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply