Wiatrak w Dubiczach Cerkiewnych

Posted by

Podlasie to polski raj dla miłośników architektury drewnianej i sielskich wiejskich klimatów. Zachowało się tu bardzo dużo starych drewnianych domów mieszkalnych i zabudowań gospodarskich. Tutejsze wioski zdobią też zabytkowe piękne drewniane cerkwie prawosławne. Jest tu jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę, są nimi stare wiatraki. Przeważają tu budowle typu holender, ale trafiają się i koźlaki. Chyba w żadnym regionie Polski nie zachowało się aż tyle tych zabytków techniki. Niestety większość z nich jest już w ruinie i chyli się ku całkowitemu upadkowi. Są też i takie, które doczekały się renowacji przez państwo, czy też przez właścicieli prywatnych.

Jeden z takich obiektów znajdziemy w miejscowości Dubicze Cerkiewne, które położone są w powiecie hajnowskim. Tutejszy wiatrak jest ozdobą miejscowego gospodarstwa agroturystycznego znajdującego się przy ulicy osiedlowej. Wiatrak typu holender został tu przeniesiony ze wsi Czyżki i został odrestaurowany w 2001 roku. Choć znajduje się na ogrodzonym terenie prywatnym, to jest dobrze widoczny też z drogi. Myślę, że jeżeli poprosimy o zgodę, to będziemy też go mogli obejrzeć z bliska.

GPS: 52.64696, 23.44246

Nawiguj: https://goo.gl/maps/kenLzjNbMnh4h9au8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply