Wielka Sowa

Posted by

Położony w Parku Krajobrazowym Gór Sowich szczyt Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Sowich i zaliczany jest do Korony Gór Polski. Niemiecka nazwa szczytu to Hohe Eule, po 1945 roku przez krótki czas szczyt nosił nazwę Góra Sowia, aż wreszcie został przemianowany na Wielką Sowę. Góra jest bardzo popularna wśród turystów, gdyż na szczycie wzniesiono wieżę widokową. Pierwsza wieża o konstrukcji drewnianej powstała w tym miejscu w 1886 roku. Konstrukcja ta funkcjonowała do 1904 roku i stała około 30 metrów na południe od obecnej. Gdy drewniana wieża została rozebrana w jej miejsce miła powstać kolejna o takiej samej konstrukcji, jednak prezes dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego Richard Tamm zaproponował budowę bardziej trwałej konstrukcji. Jego pomysł została zaaprobowany i tak w lipcu 1905 roku ruszyły pracę budowlane przy wieży kamienno-żelbetowej, które zostały zakończone rok później. Uroczyste otwarcie sowiogórskiej wieży o wysokości 25 m  nastąpiło 24 maja 1906 roku, podczas którego nadano jej imię Otto von Bismarcka.

Po II wojnie światowej wieżę nazwano imieniem Władysława Sikorskiego, a w 1981 roku przemianowano na Mieczysława Orłowicza, słynnego polskiego turysty i krajoznawcy, autora wielu przewodników górskich. Przez szczyt przebiega też Główny Szlak Sudecki jego imienia. Brak opieki nad wieżą jak i czas nadszarpną trochę kondycją budowli, co prawda prowadzono jakieś drobne prace zabezpieczające, ale generalnego remontu wieża doczekała się dopiero w 2006 roku. Na Wielką Sowę prowadzi aż osiem znakowanych szlaków turystycznych, przebiega tędy też ścieżka rowerowa i narciarska. Z tarasu wierzy widokowej można podziwiać rozległe panoramy od Śnieżnika aż po Śnieżkę oraz Wzgórza Trzebnickie i Brumowskie Steny. Przy dobrej widoczności widać również Wrocław. Wstęp na wieżę jest płatny i można na nią wejść w sezonie turystycznym od maja do października w godzinach 9:30 – 19:00 , w pozostałych miesiącach wieża jest otwierana warunkowo w weekendy.

GPS:

  • 50.68034, 16.48549

Nawiguj: https://goo.gl/maps/WEvABJ1E8gA2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply