Wielka Studnia Onofria w Dubrowniku

Posted by

Współrzędne GPS:
42.641544, 18.107274
Kraj / województwo:
Chorwacja / Splitsko-dalmatinska županija
Opis atrakcji:
W zachodniej części starego miasta w Dubrowniku znajdziemy jedną z cenniejszych budowli miasta. Jest nią Wielka Studnia Onofria zbudowana przez neapolitańskiego budowniczego Onofrio della Cava w 1438 roku. Mieści się ona na niewielkim placu przed Klasztorem Klarysek nieopodal Bramy Pilskiej. Pierwotnie była bardziej zdobiona niż obecnie, spowodowało to trzęsienie ziemi, które miało tu miejsce w 1667 roku. Żywioł zniszczył wtedy studnię, i odbudowano ją w dużo skromniejszej formie. Obecnie woda wypływa z 16 kamiennych maszkaronów. W dawnych czasach studnia należała dubrownickiego systemu wodociągowego i wraz z Małą Studnią Onofria była miejscem poboru wody pitnej dla mieszkańców Dubrownika.
Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Mój ukochany Dubrownik 🙂 Byłam trzy razy w tym mieście, dla mnie, jedno z najpiękniejszych na Ziemi. Szkoda, że ostatnimi laty strasznie się skomercjalizowało i poszło drogą Krakowa 🙁

Leave a Reply