Wielka Synagoga w Tykocinie

Posted by

Tykocin to bardzo urocze miasteczko w województwie podlaskim, położone w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią. Miasto posiada bogatą historię i sporo zabytków, jednym z nich jest żydowska Wielka Synagoga. Znajdziemy ją w sąsiedztwie Małego Rynku przy ulicy Koziej 2. Budowla ta jest obecnie drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce. Wybudowano ją w 1642 roku, w miejscu jeszcze starszej bożnicy. Największy rozkwit, synagoga przeżywała w XVII i XVIII wieku stanowiła wtedy wielki żydowski ośrodek intelektualny. W latach 40 XIX wieku, budynek przeszedł gruntowny remont, ale podczas II wojny światowej wojska niemiecki zdewastowały i rozkradły wnętrza, zamieniając synagogę w magazyn. Taki stan utrzymywał się też po wojnie w czasie komuny, składowano tu wtedy nawozy sztuczne, aż do roku 1965, kiedy to budowlę strawił pożar. Synagoga dopiero w latach 1974-1978 doczekała się ponownego remontu i stałą się siedzibą Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie, które możemy podziwiać do dziś. Zwiedzanie jest odpłatne, ale warto, bo wnętrze jest bardzo ciekawe i zawiera bardzo bogatą ekspozycję judaiców oraz innych przedmiotów związanych z kulturą żydowską. W sąsiedztwie, w bocznej uliczce, w piwnicach domu możemy skosztować naprawdę dobre potrawy kuchni żydowskiej, w kameralnej restauracji Tejsza.

GPS:

  • 53.20688, 22.7673

Nawiguj – https://goo.gl/maps/HmGLF1ptmhS2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply