Wieża Ariańska w Wojciechowie

Posted by

W Wojciechowie, w województwie lubelskim znajdziemy bardzo ciekawą budowlę, jest nią Wieża Ariańska. Ta trójkondygnacyjna budowla została wybudowana w 1527 roku z kamieni i cegieł. Autorem tego dzieła był Jan Pilecki, ówczesny starosta lubelski, który stworzył tu wieżę mieszkalno obronną. Około pierwszej połowy XVI wieku obiekt dodatkowo ufortyfikowano, otaczając go murem ze strzelnicami. Jednak po wybudowaniu w Wojciechowie nowego dworu, dawny obiekt obronny został opuszczony i powoli popadał w ruinę. Od zagłady wieżę uratował remont w 1907 roku przeprowadzony według projektu Jana Koszczyca Witkiewicza. Kolejna rekonstrukcja i remont wieży miał miejsce już dosyć niedawno, bo w latach 1971-1974. A skąd taka nazwa wieży? Ówcześni właściciele Wojciechowa Orzechowscy byli arianami, dlatego ich siedzibę zaczęto nazywać wieżą ariańską. Obecnie w wieży funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury z biblioteką, oraz Muzeum Regionalne, Muzeum Kowalstwa. Przy wieży znajduje się miejsce piknikowe i parking nadający się na biwak – https://grupabiwakowa.pl/przy-muzeum-kowalstwa-w-wojciechowie

GPS: 51.23651, 22.24251

Nawiguj: https://goo.gl/maps/wCRU8oLLHrhSHJrh9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply