Wieża obronna w Żelaźnie

Posted by

Położona jest we wsi Żelazno, przy drodze krajowej nr 33, około 7 km na południe od Kłodzka.

Obronna, średniowieczna wieża mieszkalna w Żelaźnie zwana jest popularnie wieżą rycerską. Jednak ciekawostką jest, że w średniowieczu Żelazno nie było majątkiem rycerskim, lecz zamieszkiwali tam tzw. wolni sędziowie.

Wieża została zbudowana z XV wieku z przeznaczeniem jako budowla mieszkalno-obronna. Jako fundatorzy najczęściej podawani są Jacob Stanke von Koritau lub Jakub Rucker.

Konstrukcja wieży jest kamienna, na planie kwadratu ok. 7 x 7 m. Konstrukcja kryta jest drewnianym dachem.

Podczas wojny trzydziestoletniej wieżę strawił pożar, później została odbudowana.

Podczas II wojny światowej w wieży mieścił się niewielki niemiecki obóz pracy przymusowej, gdzie pracowało ok. 20 więźniów.

Obecnie wieża jest w prywatnych rękach, nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza wieży. Jednak jest bardzo dobrze widoczna od strony drogi, bez problemu można zaparkować przy wieży, więc warto się zatrzymać i obejrzeć.

GPS: 50.370336, 16.673261

Nawiguj: https://goo.gl/maps/6B2ZFp6TWnzronwa7

Dodał: Franciszek Ceper

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply