Wieża w Stołpiu

Posted by

Niedaleko Chełma w wiosce Stołpie, tuż przy samej drodze łączącej Chełm z Lublinem stoi tajemnicza, średniowieczna wieża. Nie wiadomo dokładnie kiedy została wybudowana i czemu służyła, jednak ostatnie badania radiowęglowe wskazują, że powstała w XII wieku. W 1370 roku została zniszczona przez Tatarów i już nie odbudowana w stanie ruiny dotrwała do dzisiejszych czasów. Zewnętrzna część budowli to prostokąt o wymiarach 5,7 m na 6,6 m, natomiast wnętrze ma kształt cylindryczny (wymiary 3 do 3,6 m), przechodzący na ostatniej kondygnacji w ośmiobok. Obok wieży znajdowała się prostokątna kamienna platforma o wymiarach 12,5 metra na 15,4 metra, o wysokości około 2,5 metra; w jej południowej części stał duży drewniany budynek o nieznanym przeznaczeniu, spalony pod koniec XIII wieku. Naukowcy do dziś się sprzeczają jakie było przeznaczenie wieży, czy była to budowla obronna, czy sakralna. Obok wieży znajduje się też źródło wody.

GPS: 51.16788, 23.34812

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ujeoJEfxE2VhGq2XA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply