Wieża widokowa na Kalenicy

Posted by

Kalenica (964 m n.p.m.), to trzeci co do wysokości szczyt Gór Sowich. Ustępuje on wysokością tylko Wielkiej i Małej Sowie (1015 m n.p.m.), (972 m n.p.m.). Szczyt jest niestety zalesiony i by można było podziwiać z niego widoki Towarzystwo Sowiogórskie (niem. Eulengebirgsverein) z Bielawy, w latach 1932-1933 wybudowało na szczycie wieżę widokową. Wieża jest konstrukcją metalową i budowę jej powierzono Kurtowi Steuerowi, mistrzowi ślusarskiemu z Bielawy. Tam też została zbudowana i po rozmontowaniu wywieziona wozami konnymi na szczyt Kalenicy. W czasach, gdy tereny te należały do Niemiec, Wieża nosiła nazwę feldmarszałka i prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga. Po II wojnie światowej wieża niszczała i dopiero na początku lat 90. XX wieku przeprowadzono gruntowny remont. W roku 1973 były też plany przeniesienia konstrukcji na szczyt Śnieżnika, kiedy zniszczono tamtejszą wieżę kamienną, na szczęście pomysł nie został wcielony w życie. Dzięki temu do dziś z 20 metrowej wieży na Kalenicy możemy nieodpłatnie podziwiać widoki na Karkonosze, Góry Kamienne i Wałbrzyskie, masyw Gór Sowich, Gór Bardzkie i Złote, Masyw Śnieżnika, a także Przedgórza Sudeckiego, Kotlinę Kłodzką oraz Masyw Ślęży. Pod wieżą znajdziemy wiatę piknikową i wyznaczone miejsca na ognisko. Przez Kalenicę przechodzi czerwony Główny Szlak Sudecki z Przełęczy Jugowskiej na Przełęcz Woliborską, oraz żółty szlak z Nowej Rudy przez Jugów do Bielawy przez Trzy Buki.

GPS:

  • 50.64356, 16.54685

Nawiguj: https://goo.gl/maps/yZrt5kjhYp12

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply