Wigierska Kolejka Wąskotorowa

Posted by

Wigierska Kolejka Wąskotorowa, to niewątpliwie jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny. Jej historia sięga lat 1916-1989, kiedy to służyła jako kolejka leśna do wywozu drewna z Puszczy Augustowskiej. Jako środek transportu drewna zakończyła swoją działalność dopiero w 1989 roku, a w 1991 roku została wpisana do rejestru zabytków, jako zabytek techniki i jako jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce.

Drugą młodość wigierska kolejka zaczęła w 2000 roku, kiedy to postanowiono ją reaktywować, ale już w celach turystycznych. Przez rok wyremontowano 10 kilometrowy odcinek torów z Płociczna do Krusznika i 19 maja 2001 roku odbył się pierwszy przejazd turystyczny. Trasa wiedzie wzdłuż południowego brzegu jeziora Wigry i zatrzymuje się na trzech przystankach widokowych: Binduga, Powały, Bartny Dół.

Główna stacja kolejki, z której wyrusza ciuchcia znajduje się w miejscowości Płociczno-Tartak, gdzie również znajduje się Muzeum Kolejki. Przejazd kolejką trwa 2 godziny i 20 minut łącznie z przystankami. Przy stacji wytyczono obszerny bezpłatny parking. Kolejka w sezonie wakacyjnym kursuje codziennie trzy razy dziennie, w maju i wrześniu raz dziennie, a w czerwcu dwa razy dziennie. W innych miesiącach możliwe są kursy na zamówienie dla grup zorganizowanych.

GPS: 54.02102, 22.98321

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2L1TAXnAgzop2RQw5

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply