Wilczy Szaniec

Posted by

W mazurskich lasach, 8 km od Kętrzyna, znajduje się Wilczy Szaniec, miejsce które w latach 1941 – 1944 stanowiło główną kwaterą Hitlera. W 1944r. było to całe miasteczko, około 200 budynków zamieszkiwanych przez ponad 2000 osób – baraki, elektrownia, schrony, dworzec kolejowy… To tutaj 20 lipca 1944 roku pułkownik Claus Schenk von Stauffenberg próbował dokonać zamachu na Adolfa Hitlera. Tu przebywali Goring, Himmler, Bormann, Goebels, tu podejmowano decyzje, które ważyły na losach II wojny światowej. Obecnie możemy spacerować po sporym terenie oglądając to, co zostało z kompleksu. Mimo, że z większości obiektów pozostały tylko ruiny, ich ogrom robi wrażenie. Przerastająca budynki roślinność tworzy ciekawy klimat i sprawia, że miejsce jest interesujące nie tylko dla pasjonatów wojennych historii. Nie będę się tu rozpisywać nad historią tego miejsca, zainteresowanym polecam choćby obszerny wpis na Wikipedii. Z rzeczy praktycznych: bilet wstępu to koszt 15 zł + 5 zł za parking. Trochę szkoda, że jeśli chcemy zwiedzać indywidualnie, nie dostajemy w tej cenie nawet prostej mapki, a same budynki nie są w żaden sposób opisane. Można oczywiście wynająć przewodnika, więc może chodzi o zniechęcenie do samodzielnego spacerowania. Dobrze, że jest internet a w nim sporo informacji… Po zwiedzeniu płatnej części polecam przespacerować się także po części kompleksu położonej po drugiej stronie drogi – a nawet wspiąć się na znajdujące się tam schrony – oczywiście na własną odpowiedzialność i tylko dla osób bez lęku wysokości.

GPS: 54.07972, 21.49306

Nawiguj: https://goo.gl/maps/kLbigqVxLkQ2

Dodała: Anna Bańczyk

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Sierpień 2019 – przy poszczególnych bunkrach stoją tablice z informacją o danej budowli (przeznaczenie, trochę opisu konstrukcji).

Leave a Reply