Wittenberga

Posted by

Współrzędne GPS:
51.866307, 12.643397
Kraj / województwo:
Niemcy / Saksonia-Anhalt
Opis atrakcji:
Wittenberga swe początki osadnictwa datuje na przełom X i XI wieku. Wiek później tereny te zostały podbite i zajęte przez założyciela dynastii askańskiej Albrechta Niedźwiedzia. Sprowadził on tu flamandzkich kolonistów znad dolnego Renu, którzy zapoczątkowali rozwój miasta któremu nadali nazwę Wittenborg, czyli Biała Góra. Na początku XVI wieku w mieście założony został słynny uniwersytet do którego w 1508 roku przybył pobierać nauki augustiański mnich Marcin Luter i wtedy Wittenberga zyskała sławę.

Marcin Luter na drzwiach tutejszej katedry przybił słynną listę 95 tez. Wzywały one ludzi do publicznej debaty religijnej. Dzięki rozwojowi techniki drukarskiej, szybko obiegły całą Europę i stały się fundamentem dla reformacji. Od tego czasu Wittenberga uchodzi za cel pielgrzymek protestantów oraz kolebkę reformacji. Marcin Luter sprzeciwiał się idei odpustów, oraz przeciwstawiał się samemu papieżowi, krytykując jego nieomylność. Nie uznawał również praktyk kościoła, dla których nie ma uzasadnienia w Biblii.

Miejsca związane z Marcinem Lutrem są najważniejszymi i najczęściej odwiedzanymi miejscami w mieście. Należą do nich późnogotycki kościół zamkowy pw. Wszystkich Świętych ze słynnymi drzwiami z tezami reformacji. Kolejny jest dom w którym mieszkał Luter, położony na głównym placu miejskim. Przed budynkiem Ratusza stoi pomnik reformatora autorstwa Johanna Gottfrieda Schadowa oraz Karla Friedricha Schinkel. Leucorea to część Uniwersytetu do którego uczęszczał Marcin Luter. Dąb Lutra to miejsce, pod którym reformator spalił bulę papieską. Niezwiązane już z Lutrem zbytki to protestancki kościół Najświętszej Marii Panny, gotycka kaplica Ciała Jezusowego, XVI wieczny piękny renesansowy budynek ratusza miejskiego oraz zamek w którym obecnie mieści się muzeum miejskie.

Na koniec warto dodać, że w 1996 roku wszystkie miejsca i zabytki w Wittenberdze związane Marcinem Lutrem zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Część z nich opiszę i oznaczę dokładniej w kolejnych wpisach.

Zobacz na pełnej mapie Wittenberga

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply