Wodospad Spad

Posted by

Współrzędne GPS:
49.62586105093179, 20.271229436664136
Kraj / województwo:
Polska
Opis atrakcji:

Spad to wodospad na rzece Kamienica Gorczańska w miejscowości Szczawa. Znajduje się na wysokości około 590 m, na osiedlu Koszarki, w miejscu, gdzie rzeka dochodzi bezpośrednio do drogi wojewódzkiej nr 968.

Wysokość wodospadu nie przekracza 2,2 m, jednak spada nim duża masa wód, gdyż Kamienica Gorczańska jest w tym miejscu już dość sporą rzeką. Jest jednym z największych (jeśli chodzi o ilość spadającej wody) wodospadem w całych Beskidach. Woda spada z kamiennego progu dwiema strugami, większa jest prawa struga. Jest to naturalny wodospad, powstał w miejscu, gdzie znajdują się postawione na sztorc ławice twardego i odpornego na erozję piaskowca.

Według opracowanego przez Jerzego Kondrackiego podziału fizycznogeograficznego Polski ten odcinek biegu Kamienicy Gorczańskiej znajduje się na terenie Beskidu Wyspowego (według innych autorów rzeka Kamienica w naturalny sposób oddziela Beskid Wyspowy od Gorców).

Źródło Wikipedia

dodał; Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply