Wrota sztormowe na kanale jamieńskim

Posted by

Ciekawostką hydrotechniczną środkowego wybrzeża Bałtyku są wrota sztormowe na kanale jamieńskim. Znajdziemy je w Mielnie na kanale zwanym Jamieński Nurt. Jest to przetoka wodna przecinająca w tym miejscu mierzeję i łącząca jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Długość tego kanału to ok. 0,7 km. Nazwę Jamieński Nurt wprowadzono w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Jamunder Tief. Okolice te często na skutek tzw cofki ulegały powodziom i by temu zapobiec postanowiono na kanale wybudować wrota sztormowe, to taka jakby brama, którą zamyka się na czas sztormu by wody morskie nie wdzierały się do jeziora i nie podnosiły jego poziomu. Dodatkowo kanał chroni potężny falochron wybudowany na wprost jego ujścia do Bałtyku. Budowlę oddano do użytku w 2013 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniósł 22,6 mln zł, w większości pokryły go fundusze unijne. Wrota mierzą 5,6 m wysokości i 17 m szerokości i posiadają 4 pary specjalnych bram, które automatycznie zamykają się w sytuacji, gdy stan morza przekroczy 6 stopni w skali Beauforta. Niebawem, po zachodniej stronie kanału jamieńskiego zostanie jeszcze wykonany dodatkowy przepływ ze śluzą i zwodzonym mostem na drodze Unieście – Łazy. Dzięki temu możliwa będzie żegluga jachtowa między Bałtykiem a jeziorem Jamno. Wrota sztormowe spowodowały też protesty ekologów, którzy twierdzą, że przez tą inwestycję obniżył się poziom wody w Jeziorze Jamno, a jego temperatura rośnie z roku na rok.

GPS:

  • 54.28268, 16.13335

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Yy1WYWmdna52

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply