Wyspa Słodowa we Wrocławiu

Posted by

Wyspa Słodowa to ulubione miejsce spotkań Wrocławskich studentów. Jest to miejsce wyłączone uchwałą Rady Miejskiej z zakazu spożycia alkoholu w miejscach publicznych. Można więc tu spokojnie rozpalić grilla i wypić piwo, co też zresztą czynią nie tylko studenci, ale i mieszkańcy Wrocławia oraz turyści. Wyspa jest atrakcyjnie położona, bo w obrębie starego miasta.

Wyspa do niedawna połączona była z lądem mostem św. Klary z Wyspą Bielarską i mostem Słodowym z Wyspą Młyńską. Trzecią przeprawą jest piesza kładka Słodowa podwieszona na charakterystycznych parabolicznych dźwigarach. Czwarta przeprawa to piesza kładka na Wyspę Piasek. Wyspa Słodowa oprócz funkcji rekreacyjnych jest też miejscem imprez kulturalnych i koncertów.

Od średniowiecza wyspa była własnością kościoła i zakonu św Klary. Znajdowały się tu młyny a także działał cech bielarzy płótna. Już przed II wojną światową część wyspy była przeznaczona na cele rekreacyjne. Jednak w czasie oblężenia Wrocławia, prawie cała zabudowa wyspy została zniszczona.

Po wojnie na wyspie zachowały się dwa młyny, które dziś były by na pewno dużą atrakcją turystyczną, jednak decyzją ówczesnego prezydenta Wrocławia Mariana Czulińskiego w 1975 roku zostały wysadzone w powietrze. Decyzja ta spotkała się wtedy z dużą krytyką ludzi kultury, w tym m.in. Jerzego Waldorffa, architektów, urbanistów i konserwatorów zabytków.

GPS: 51.1162, 17.03752

Nawiguj: https://goo.gl/maps/VU7E9Q43edRKERox7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply