Wywierzysko Klokot

Posted by

W północno-zachodniej Bośni, około 8 km od miasta Bihać znajduje się potężne źródło rzeki Klokot. Wypływ wody jest tu tak duży, że wprost z pod skał wypływa tu potężna rzeka o krystalicznie czystej wodzie i klasie wody pitnej. Dlatego też jest tu ujęcie tej wody dla miasta Bihać. Temperatura wody tuż za wywierzyskiem jest stała przez cały rok i wynosi od 8 do 10 stopni, więc kąpiele tutaj są bardzo orzeźwiające.

Rzeka w tym miejscu jest też znanym i popularnym łowiskiem wędkarskim, króluje tu pstrąg potokowy i lipień. Jeżeli nie mamy wykupionego pozwolenia i wędki, to pyszne pstrągi możemy zakupić w tutejszej hodowli. Przetestowaliśmy te rybki na grillu i są naprawdę wyśmienite. Swój smak zawdzięczają krystalicznie czystej i bieżącej wodzie, gdyż nie są hodowane w zbiornikach z wodą stojącą, lecz w rynnach, w których cały czas płynie świeża woda.

Poniżej wywierzyska przewieszono most dla pieszych, z którego widać też początek rzeki, lecz przez ujęcie wody pitnej pod samo źródło nie ma dostępu. Nad brzegiem Klokotu jest też spora łąka, chętnie wykorzystywana na pikniki i odpoczynek. Miejsce to dodane jest też do naszej bazy jako miejsce biwakowe – https://grupabiwakowa.pl/biwak-wywierzysko-klokot. Po stronie rybiarni znajduje się też wiata piknikowa z ogniskiem.

Do wywierzyska Klokot dojedziemy bez problemu samochodem, prowadzi tu wygodna, acz wąska asfaltowa droga. Na drugi brzeg możemy się przeprawić tylko pieszo. W tym roku jednak widać jakieś prace rewitalizacyjne i chyba budowana jest nowa droga na drugi brzeg rzeki. Wygląda też jak by i drugi brzeg przygotowywany był pod rekreację.

GPS: 44.82403, 15.8045

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xCFjY98icf2bjmzG9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply