Wzgórze Partyzantów we Wrocławiu

Posted by

Wzgórze Partyzantów, to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu. Znajduje się przy fosie miejskiej, u zbiegu ulic Podwale i Kołłątaja. Jest to pozostałość po dawnym Bastionie Sakwowym, w systemie miejskich fortyfikacji. W 1867 roku wybudowano na nim belweder oraz wieżę, natomiast w 1932 roku stanął tu pomnik poświęcony żołnierzom poległym w niemieckich koloniach w Afryce, Chinach i na wyspach Oceanii, który w 1945 roku został wyburzony.

W Polsce powojennej wzgórze i jego zabudowania były wykorzystywane w różnych celach, było tu obserwatorium astronomiczne i oddział Muzeum Historycznego. Po upadku PRL-u Wzgórze Partyzantów miało bardziej rozrywkowy charakter, działa tu restauracja i klub nocny Reduta. Dzierżawcy jednak nie dbali o zabytkową infrastrukturę i zaczęła ona popadać w ruinę. Miasto w końcu zerwało umowę dzierżawy i zniszczony teren na długo ogrodzono płotem. Na szczęście niedawno zapadła decyzja o rewitalizacji tego cennego miejsca.

GPS: 51.10484, 17.039

Nawiguj: https://goo.gl/maps/skrHF4QYZMFdNSm16

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply