Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Posted by

Jedną z największych atrakcji Tarnowskich Gór jest Zabytkowa Kopalnia Srebra. Ten zabytek techniki wraz z sąsiednią sztolnią Czarnego Pstrąga od 2017 roku wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Udostępniona do zwiedzania kopalnia jest też jedną z czterech Gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Obiekt udostępniono już do zwiedzania w 1976 roku a dokładnie jeden z fragmentów wyrobisk podziemnych Królewskiej Kopalni Fryderyk. Szlak turystyczny powstał na głębokości 40 metrów, ma kształt trójkąta i łączy trzy szyby – Anioł, Żmija i Szczęść Boże. W sumie mamy do pokonania 1740 metrów pieszo i łodziami, gdyż zalaną część kopalni pokonujemy w łodziach.

Trasę turystyczną rozbudowano w 2012 roku. dodano wtedy w budynku nadszybia multimedialną wystawę, wprowadzono też multimedia pod ziemię. Zwiedzanie kopalni srebra odbywa się z przewodnikiem, a turyści łączeni są w grupy do 45 osób. W chodnikach panuje stała temperatura 10 stopni C, więc trzeba się odpowiednio ubrać, gdyż pod ziemią przebywamy dosyć długo. Kopalnie możemy zwiedzać przez cały rok, lecz w okresie zimowym jest nieczynna w poniedziałki. Nie zwiedzimy też jej w ważniejsze święta państwowe. Na dzień dzisiejszy bilet do kopalni kosztuje 42 zł, a na ulgowy musimy przeznaczyć 34 zł., natomiast bilet rodzinny to wydatek rzędu 99 zł.

Na koniec warto dodać, że tradycja wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku sięga w Tarnowskich Górach XVI wieku, kiedy to zaczęły powstawać tu pierwsze zakłady przemysłowe. Wydobycie tych złóż na przemysłową skalę ruszyło w XVIII wieku, wtedy też powstała kopalnia Fryderyk w Tarnowskich Górach. W ciągu kilku następnych stuleci pod miastem wydrążono około 150 kilometrów chodników i kilkadziesiąt kilometrów sztolni odwadniających, oraz powstało około 20 tysięcy szybów. Z powodu wyczerpania surowców kopalnię początkiem XX w. zaczęto stopniowo wygaszać a definitywnie zamknięto w 1913 r.

GPS: 50.42552, 18.84901

Nawiguj: https://goo.gl/maps/A8XU7fKXiQr

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply