Zabytkowy pałac w Kazimierzu

Posted by

Współrzędne GPS:
50.29406184408769, 17.89601699857928
Kraj / województwo:
Polska / opolskie
Opis atrakcji:

Pałac został wzniesiony jako posiadłość Fryderyka Wilhelma Bernarda von Prittwitza z Grobnik na gruntach dóbr cysterskich. Zbudowany został między 1811 i 1841. Po śmierci Fryderyka majątek przejął jego siostrzeniec Aleksander von Prittwitz z Jeleniej Góry. W 1873 jego nowym właścicielem został Bernard von Prittwitz, syn Aleksandra[2]. Ostatni przedstawiciel rodu Joachim Bernard von Prittwitz, przed wyjazdem do Afryki[3], sprzedał posiadłość Śląskiemu Towarzystwu Ziemskiemu w Opolu. Pałac został wykupiony przez gminę, która urządziła w nim przedszkole, biura i mieszkania.

Podczas II wojny światowej pałac nie doznał żadnych zniszczeń. Po przejęciu Kazimierza przez administrację polską na bazie pałacu utworzono gospodarstwo rolne. W rezydencji znajdowały się sklepy, gospoda, magazyn paszy, węgla i nawozów sztucznych. Budynek został doprowadzony skraj ruiny i opuszczony.

W ramach rekompensaty za mienie zabużańskie w 1990 nowym właścicielem pałacu został mieszkaniec Prudnika. Miał on przeprowadzić niezbędny remont budynku, jednak nie wywiązał się z obietnicy. W 2005 roku został przejęty przez gminę Głogówek.

dodała: Iwona Obara

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply