Zákupy

Posted by

Czeskie miasteczko Zákupy, jak by mogła nazwa wskazywać, nie jest miejscem robienia zakupów naszych południowych sąsiadów, a uroczą miejscowością z ciekawymi zabytkami, w której warto się zatrzymać na dłuższą chwilę. Zákupy położone są w północnych Czechach, w kraju libereckim, niedaleko miasta Česká Lípa. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1306 roku. W tych czasach w miejscu obecnego zamku stała twierdza, a sam zamek jest obecnie najcenniejszym zabytkiem miasta. Jednak XVI wieczny zamek opiszemy w osobnym wpisie. Kolejnym atutem Zákupów jest to, że zachowało się tu sporo dobrze utrzymanych zabudowań drewnianej architektury ludowej. Uwagę zwraca też rynek z piękną rzeźbą Trójcy Przenajświętszej z 1708 roku, postawiona na polecenie Wielkiej Księżnej Anny Marii Františki z Toskanii. Tutejszy ratusz pochodzi natomiast z 1867 roku, został wybudowany w stylu neogotyckim z blankami i gotyckimi oknami, jego elewację zdobi zegar słoneczny. Z lat 1550-1562 pochodzi Kościół św. Fabiana i Sebestiana. Znajdziemy tu też dwie zabytkowe kaplice św Anny z 1680 roku i św Józefa z 1698 roku. Tutejszy klasztor Miłosiernych Sióstr św. Karel Boromejsky z 1865 r został zlikwidowany w 1951 roku i obecnie znajduje się w nim poczta. W 1950 roku zlikwidowano też drugi klasztor kapucynów z lat 1679-1685, zbudowany przez księcia Juliusza Franza Saxona-Lauenburskiego jako podziękowanie za ratowanie w czasie wojny tureckiej. Obecnie opustoszały i zniszczony.

GPS:

  • 50.68445, 14.64557

Nawiguj: https://goo.gl/maps/XhvMtthKCvC2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply