Zalana wieś Bezidu Nou

Posted by

W rumuńskiej Transylwanii nad rzeką Cuşmed, w okręgu Mureş znajdziemy pozostałości wsi, której początki sięgają XVII wieku. Wieś kiedyś była całkiem duża i nie typowa, gdyż aż cztery tradycyjne religie dzieliły tu jedno miejsce – katolicyzm , unitarianizm , prawosławie i sabataizm. Mieszkali też tu żydzi, którzy ocaleli z pożogi wojennej, zginęli oni jednak w narodowych socjalistycznych obozach koncentracyjnych. Wieś posiadała też trzy kościoły – katolicki, prawosławny i unitarny. Jednak spokojne życie wioski przerwał Ceauşescu, który postanowił w tym miejscu stworzyć jezioro. Tutejszą zaporę zaczęto budować w 1975 roku, ale budowa nie szła najlepiej i trwała aż do w 1984 roku, kiedy to oddano do użytku tamę o wysokości 28 metrów i długości 625 metrów. Zaczęła ona spiętrzać wody tutejszej rzeki, więc w 1985 r. Rumuńskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły wysiedlanie wsi, ale nie wszyscy chcieli to miejsce opuścić i ci co zostali przenieśli się do wyżej położonych chat, którym nie groziło zalanie. Takich gospodarstw zostało 12 i zamieszkało w nich w sumie 40 osób. Pod wodą natomiast znalazło się 180 domów. Podobny los spotkał kościoły, cerkiew przed zalanie wyburzono, ale na zburzenie pozostałych dwóch kościołów zabrakło czasu i wody jeziora Bezid pochłonęły je w całości. Jeden z kościołów znalazł się całkowicie pod wodą, a drugi z niej wystawał, przy wyższym poziomie wody można było tylko zobaczyć wieżę, a przy niskim resztki murów, a nawet do niego dojść. Początkowo wieża kościoła przykryta była strzelistym dachem, który jednak z czasem się zawalił i dziś już tylko można zobaczyć kamienną konstrukcję, która z roku na rok jest w coraz gorszej kondycji. Warto dodać, że to nie jedyny taki kościół w Rumunii, drugi znajdziemy w Apsenii, ale tamten zalany jest toksycznymi wodami pokopalnianym i znajduje się w wiosce Geamăna – https://grupabiwakowa.pl/geamana

GPS: 46.42331, 24.90602

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ouqH45SoW4J2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply