Zamek Balvanyos

Posted by

Cetatea Balvanyos, położony jest w Rumunii, nad miejscowością Băile Balvanyos, w Górach Bodoc. Obecnie zamek pozostaje w ruinie i nie ma też jednomyślnej daty jego powstania, jedni historycy szacują, że był to XI wiek, natomiast drudzy, że zamek powstał w XIII wieku. Pewne jedynie jest to, że stał tu już w 1360 roku, gdyż z tego okresu pochodzi pierwsza pisemna wzmianka o tym miejscu. Jego budowa przypisana jest szlacheckiej rodzinie Apor. Ta węgierska rodzina jako ostatnia odmówiła nawrócenia na chrześcijaństwo, długo po nawróceniu większości reszty kraju. Zamek był jednym z ostatnich miejsc, gdzie kultywowano oryginalną pogańską wiarę węgierską i od tego faktu wzięła się też nazwa budowli, którą luźno można przetłumaczyć na „zamek bożków”. Warownia przez ród Apor była zamieszkiwana aż do XVII wieku, kiedy Apor László zginął w bitwie o Braszów, po jego śmierci w 1603 roku rodzina przeniosła się do wygodniejszego dworu w sąsiedniej Torja, a opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę.

GPS: 46.11385, 25.96541

Nawiguj: https://goo.gl/maps/WXCq1qA6eWK2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply