Zamek Bethlen-Haller

Posted by

Zamek Bethlen-Haller zwany też zamkiem Jidvei położony jest w miejscowości Cetatea de Baltă, nad rzeką Târnava Mică, w środkowej Rumunii. Miejscowość była kiedyś miastem twierdzą, ale dziś jest tylko sporych rozmiarów wsią, a o jej strategicznym położeniu i świetności świadczy już dziś tylko zamek. Powstał on w XVI wieku w stylu renesansu francuskiego, na wzór francuskiego zamku Chambord. Obecny barokowy wygląd zawdzięcza przebudowie w XVII i XVIII wieku. Budowla powstała na czworobocznym planie z czterema okrągłymi wieżami obronnymi. W czasie swojej świetności posiadłość stanowiła własność członków szlacheckiego siedmiogrodzkiego rodu Bethlen. Podczas ostatniej wojny twierdza została trochę uszkodzona i po nacjonalizacji pełniła rolę magazynu, przechowywano w nim wina z tutejszych winnic. Bo warto dodać, że okolica jest winnym zagłębiem Rumunii i jest tu jedna z najlepszych wytwórni win białych w kraju, znajduje się ona pięć minut jazdy od Cetatea de Baltă . Zamek natomiast jest dziś w rękach prywatnych i pełni rolę luksusowego hotelu i restauracji. Ze wzgórza zamkowego roztacza się ładna panorama na okolicę i sąsiedni kościół z XIII-XV wieku, który też warto zobaczyć.

GPS: 46.25582, 24.17353

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nvZWzW2pfmu

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply