Zamek Červený kameň

Posted by

Hrad Červený kameň położony jest malowniczo w masywie Karpat zwanym Malé Karpaty, na terenie Słowacji. Znajdziemy go zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Bratysławy w miejscowości Častá. Jest to jedna z najlepiej zachowanych słowackich warowni. Zamek powstał w XIII wieku i był częścią systemu umocnień granicznych ciągnących się od Bratysławy do Żyliny.

Jednak obecny zamek nie jest pierwotną budowlą, gdyż ta została wyburzona w XVI wieku i w jej miejsce ród Fuggerów wybudował nowy zamek. Kolejną przebudowę obiekt zawdzięcza węgierskiemu rodowi Pálffy, który władał Czerwonym Kamieniem aż do 1945 roku.

Obecnie zamek pełni funkcję muzeum i udostępniony jest do zwiedzania. Na dziedziniec możemy wejść nieodpłatnie, lecz za zwiedzanie wnętrz i wejście na basztę musimy uiścić opłatę. Na terenie zamkowym znajduje się zamkowa winiarnia, restauracja a także kawiarnia. Latem organizowane są tu różne ciekawe imprezy historyczne i regionalne jarmarki. Zamek był też wykorzystany jako naturalna scenografia do różnych filmów i bajek np: Księżniczka Fantagiró, Serce Smoka czy Cinka Panna.

Pod zamkiem znajduje się duży parking, na którym możemy zanocować, ochrona nie robi żadnych problemów, jedynie pytają się czy zostajemy na noc. Parking jest w naszej bazie biwakowej – https://grupabiwakowa.pl/cerveny-kamen-parking.

GPS: 48.39183, 17.33511

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xUzrKkpVozGw6noF7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply