Zamek Cisy

Posted by

Ruiny Zamku Cisy znajdziemy w Górach Wałbrzyskich około 5 km na zachód od Świebodzic, w województwie dolnośląskim. Średniowieczną warownię wybudowaną przez Bolka I wspominano już w zapiskach z 1327 roku, a wcześniejszy gród warowny stał w tym miejscu ponoć już 1242 roku. W połowie XIV w. opuszczony zamek stanowił siedlisko rycerzy rabusiów, którzy zostali przepędzeni stąd przez Bolka II.

Potem na przestrzeni wieków zamek zmieniał właścicieli, a jego kres przyniosła wojna trzydziestoletnia. W 1634 roku został spalony przez Szwedów i opuszczony popadał w ruinę. Co prawda miał potem kilku właścicieli, którzy próbowali go odbudować, ale żadnemu się nie udało zrealizować tego planu. Czynione były tylko drobne prace konserwatorskie, które hamowały trochę zagładę zamku. Po II wojnie światowej

Zamkiem Cisy opiekowali się trochę harcerze. W 1975 roku odkrzaczono i uporządkowano ruiny i naprawiono most przebiegający nad suchą fosą. Zamek choć znajduje się w pobliżu Książa, nie jest zbyt popularny, trochę trudno go odnaleźć i dojechać w jego pobliże, gdyż nie prowadzi tu żadna utwardzona droga, ponoć jest w planach budowa takowej. Nawet jak nam się uda podjechać w pobliże, to do warowni musimy dojść pieszo. Ułatwią nam to dwa znakowane szlaki zielony i niebieski, które przebiegają przez pozostałości zamku.

GPS: 50.84855, 16.24792

Zobacz na pełnej mapie Zamek Cisy

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply