ZAMEK GENERAŁA ŁOPUCHINA

Posted by

Współrzędne: 51.161049, 18.196714

Kraj / województwo:  Polska/łódzkie
Opis atrakcji:

Pałac (Zamek) Łopuchina znajduje się w miejscowości Chróścin, nad rzeką Prosną która przed I wojną światową była rzeką graniczną pomiędzy zaborami rosyjskim i pruski.

Ziemię na rubieżach zaboru rosyjskiego otrzymał generał Krasnokucki za szczególne zasługi w tłumieniu powstania styczniowego i przekazał je córce Tatianie i zięciowi Generałowi Łopuchonowi.

Ponieważ Generał Łopuchin otrzymał od cara zadanie umocnienia granicy państwa i obrony zachodnich rubieży imperium oraz znajdującej się w niedalekiej Goli komory celnej postanowił postawić nad Prosną (rzeką graniczną) pałac, który został siedzibą rodu.

Ponieważ stacjonowało tutaj wojsko carskie, generał sprowadził z Rosji swoich krewnych oraz część służby – wszyscy wyznania prawosławnego w niedalekiej odległości od pałacu została wybudowana mała cerkiew.

Eklektyczny pałac z XIX wieku dziś służy jako dom pomocy społecznej a wyremontowana cerkiew należy do parafii prawosławnej w Częstochowie.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply