Zamek graniczny Janowiec w Bobrzanach

Posted by

Pierwotnie zamek znajdował się w Chichach Górnych, lecz obecnie administracyjnie leży w Bobrzanach, niewielkiej wiosce na południowych krańcach województwa lubuskiego. Wzniesiono go w 1462 roku na bazie wcześniejszej wieży rycerskiej. Był zamkiem granicznym nowo utworzonego księstwa żagańskiego, które w tym miejscu graniczyło z księstwem głogowskim. Budowla przez wieki przechodziła z rąk do rąk i do II wojny światowej był cały czas w rękach prywatnych.

Po wojnie znacjonalizowany i użytkowany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1960 roku na terenie zamku wybucha pożar, w wyniku którego jest doszczętnie zniszczony i zostaje opuszczony. Jeszcze w latach 1979-1980 próbowano obiekt zabezpieczyć lecz to nie uratowało zamku i popadł w całkowitą ruinę, dodatkowo rozkradany na materiały budowlane. W 1983 roku zamek przechodzi w ręce prywatne, nowy właściciel ma plany remontowe, ale z powodu braku wsparcia ze strony państwa nie zostały one do tej pory rozpoczęte i budowla nadaj niszczeje. Dostępna do zwiedzania jest tylko z zewnątrz.

GPS: 51.58865, 15.47163

Nawiguj: https://goo.gl/maps/hkWbukJsrTxVV1hb8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply