Zamek Greifenstein

Posted by

Zamek Greifenstein (Schloss Greifenstein) położony jest w Niemczech, w Bawarskiej krainie zwanej Szwajcaria Frankońska. Nie wiadomo kto wybudował zamek, ale pojawia się on już w zapiskach z 1172 roku. Wiadomo natomiast, że należał on długo, bo do 1347 roku do rodu Schlüsselberg. Potem jeszcze wiele razy zmieniali się właściciele warowni.

Na początku XVI wieku zamek został zniszczony podczas wojny chłopskiej, a następnie odbudowany. W 1691 roku zamek przeszedł na własność rodu Stauffenberg. Do tej rodziny należał również pułkownik Claus Schenk Hrabia von Stauffenberg , który dokonał zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 r. Ponoć po zamachu z rozkazu Bayreuth Gauleiter Fritz Wächtler zamek miał być spalony. Uniemożliwił to szef policji w Norymberdze i szef gestapo Benno Martin, który zajął zamek.

Potem zamek został wywłaszczony na polecenie Himmlera i wszyscy członkowie rodziny Stauffenberga zostali aresztowani. Meli być zlikwidowani, ale zostali uwolnieni z rąk SS przez wojska amerykańskie 30 kwietnia 1945 roku. Tak więc zamek przetrwał trudny okres II wojny światowej i dziś udostępniony jest do zwiedzania.

Zamek posiada dużą kolekcją broni i trofeów myśliwskich. Do zwiedzania udostępnione jest też kaplica zamkowa, komnaty z oryginalnymi meblami i biblioteka. Na dziedzińcu znajduje się studnia o głębokości 92 metrów, którą wykuli w skale górnicy z Moguncji w 1691 roku. Obecnie wzgórze zamkowe jest zalesione, ale w średniowieczu góra pozbawiona była wysokiej roślinności.

GPS: 49.874266, 11.172166

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply