Zamek Grodno

Posted by

Zamek Grodno położony w południowej części Gór Wałbrzyskich tuż przy granicy z Górami Sowimi w województwie dolnośląskim. Wznosi się on na wzgórzu Choina, 450 m n.p.m., nad lewym brzegiem Bystrzycy, która w tym miejscu przechodzi w Jezioro Lubachowskie, w miejscowości Zagórze Śląskie. Pierwsze zapiski wskazują, że zamek w tym miejscu stał już w 1315 roku, choć przypuszcza się, że prowizoryczny gród obronny istniał tu już w 800 roku. Natomiast budowa murowanego zamku przypisywana jest Bolkowi I. Następnie w I połowie XIV w zostaje on rozbudowany przez Bolka II Małego. W 1392 roku zamek z całym księstwem świdnicko-jaworskim staje się częścią Korony Czeskiej. Przez wieki warownia zmienia właścicieli i ulega przekształceniom. Zła passa dla zamku zaczyna się w czasie wojny trzydziestoletniej, zostaje wtedy zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. Jak by tego było mało, w 1689 roku piorun niszczy wieżę zamkową. Od tej pory opuszczona rezydencja popada w ruinę i o mało co w 1823 roku nie zostaje zburzona całkowicie z przeznaczeniem na materiały budowlane. Obiekt przejmuje wtedy prof. Johann Gustav Büsching z Wrocławia, który zabezpiecza budowlę przed dalszą dewastacją. Następcy profesora, hrabia Fryderyk von Burghaus w latach 1840–1855 i baron Maksymilian von Zedlitz w latach 1860–1907, przeprowadzili wiele prac rekonstrukcyjnych przystosowując zamek do celów turystycznych. Dzięki temu Zamek Grodno możemy podziwiać do dziś. Zwiedzanie zamku jest odpłatne i możliwe przez cały rok. Obiekt można poznać z przewodnikiem lub samodzielnie. Warto też wejść na wieżę z platformą widokową, z której rozpościera się wspaniałą panorama na Góry Wałbrzyskie, Sowie i Jezioro Lubachowskie.

GPS:

  • 50.74989, 16.41085

Nawiguj: https://goo.gl/maps/1a1bZNdmjqC2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply