Zamek Książ

Posted by

Tego zamku nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest największą atrakcją na Szlaku Zamków Piastowskich i znajdziemy go na obrzeżach Wałbrzycha, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, większy jest tylko zamek w Malborku i Wawel. Zamczysko było wybudowane przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego w latach 1288–1292. Zamek przez wieki był rozbudowywany, przebudowywany i zmieniał właścicieli. Ciekawa i owiana wieloma tajemnicami historia zamku zaczęła się w 1941 roku, kiedy to budowlę przejęły władze III Rzeszy, a Organizacja Todt urządziła w Książu w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Pod zamkiem zaczęto wtedy drążyć sieć tajnych tuneli w których deponowano zrabowane cenne przedmioty, dokumenty i ponoć prowadzono w podziemiach badania nad bronią atomową. Przy pracach pod ziemią przymuszano więźniów obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, który miał tu swoją filię. Podziemia są do dziś badane i co rusz odkrywane jakieś nowe korytarze. Po II wojnie światowej i przejściu frontu, rezydencja została splądrowana przez wojska radzieckie. Przez kilkanaście lat zamek niszczał i był plądrowany, zabezpieczono go dopiero w latach 1956–1962, a w 1974 roku rozpoczęto prace renowacyjne. Obecnie Zamek Książ udostępniony jest do zwiedzania a od niedawna można też poznać jego podziemia wykute w czasie ostatniej wojny. W kompleksie znajdziemy też hotel, restaurację i Stadninę Ogierów Książ.

GPS:

  • 50.84233, 16.29181

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nL1Y4VURFZn

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply