Zamek Książąt Głogowskich

Posted by

Współrzędne GPS:
51.667112, 16.090397
Kraj / województwo:
Polska / dolnośląskie
Opis atrakcji:
Zamek Książąt Głogowskich w Głogowie, dawna siedziba władców księstwa głogowskiego a obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Pierwszy zamek w tym miejscu wzniósł w połowie XIII wieku książę Konrad I. Była to pierwotnie drewniana budowla, która posiadała murowaną wieżę. Jego następca, Henryk III, przebudował zamek wzbogacając go o system murów obronnych i nowe skrzydła mieszkalne. Potem na przestrzeni wieków zamek nabrał charakteru rezydencji pałacowej i był siedzibą wielu rodów.

W 1945 roku, w czasie walk II wojny światowej zamek został bardzo zniszczony. Jego odbudowę rozpoczęto dopiero w 1971 roku. Odbudowa trwała wiele lat i został dopiero ukończona w 1983 roku. W czasie odbudowy zmieniono wygląd wieży zamkowej, mimo iż była niemalże całkowicie zachowana w przedwojennym kształcie.

Obecnie w zamku ma siedzibę Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Obecnie zbiory Muzeum liczą ponad 40 000 eksponatów, ich dużą część stanowią zabytki związane z historią Głogowa i okolic, oraz numizmaty.Spora jest też kolekcja radio-odbiorników, gramofonów i innych urządzeń grających.

Zobacz na pełnej mapie Zamek Książąt Głogowskich

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply