Zamek Mokrsko Górne

Posted by

Mokrsko Górne położone jest w województwie świętokrzyskim, na prawym brzegu Nidy w gminie Sobków. Znajdziemy tu ciekawe ruiny zamku z bocianim gniazdem. Późnogotycki zamek został tu wzniesiony w latach 1519–1526. Choć w zapiskach można się doszukać, że już w 1428 roku istniała tu jakaś budowla obronna wzniesiona przez Andrzeja Mokrskiego. Jednak zamek, którego ruiny ostały się Mokrsku Górnym to dzieło marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmity.

Tutejsza warownia była dwa razy rozbudowywana, pierwszy raz w XVI, a potem jeszcze w XVII w. Zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu, otoczony fosą zamek zaczął popadać w ruinę od XVIII w. Do dziś jak widać na zdjęciach niewiele z niego zostało, i choć wpisany jest do rejestru zabytków niszczeje nadal. Mimo to warto odwiedzić to miejsce zanim całkowicie zniknie z krajobrazu.

GPS: 50.69335, 20.43757

Nawiguj: https://goo.gl/maps/L4r6bFGqTTT2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply