Zamek Rochlitz

Posted by

Rochlitz, to miasto w niemieckiej Saksonii, położona w zakolu rzeki Zwickauer Mulde. Na niewielkim wzgórzu nad miastem znajduje się zamek Rochlitz, którego początki pochodzą z X w., a przez stulecia znajdował się w rękach Wettynów. Powstał on prawdopodobnie jako część systemu obronnego Marchii Miśnieńskiej.

W XII wieku zamek został rozbudowany, a osada położona pod zamkiem urosła do rangi miasta. Do wojny trzydziestoletniej warownia była jeszcze dwa razy rozbudowywana. Na początku XVIII wieku, dolny zamek strawił pożar i został rozebrany.

W XIX wieku budowlę przekształcono w sąd i areszt, a po zakończeniu II wojny światowej służył wojskom amerykańskim jako obóz dla żołnierzy Wehrmachtu. Przez okres bytu NRD w zamku funkcjonowała tu szkoła muzyczna i żłobek. W 1995 roku kompleks został przejęty przez władze landu i po restauracji przeznaczono go na cele muzealne. Turyści obejrzeć mogą m.in. romańską wieżę widokową, kaplicę zamkową, XV wieczna kuchnię dworską oraz podziemną sale tortur.

GPS: 51.044964, 12.791316

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply