Zamek Smoleń

Posted by

Zamek Smoleń, zwany też Zamkiem Pilcza położony jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na wschodnich krańcach województwa śląskiego, niedaleko miasteczka Pilica. Należy do systemu i szlaku Orlich Gniazd, ulokowany na szczycie wzgórza porośniętego gęstym lasem, które objęte jest rezerwatem przyrody „Smoleń”. Ruiny średniowiecznego, gotyckiego zamku Pileckich (Toporczyków), datowane są na połowę XIV wieku. Jednak pierwszy zamek w Smoleniu wybudowano prawdopodobnie w XIII wieku, ale strawił go w 1300 roku pożar. Ród Toporczyków władał zamkiem aż do 1561 roku, potem rodzina zmieniła nazwisko na Pileccy od dawnej nazwy Smolenia. Kolejnym właścicielem zamku był Seweryn Bonar, który przebudował go na styl renesansowy. Kres warowni przyniósł potop szwedzki a następnie zabory. Budowla popadła wtedy w ruiną i do dziś zachowały się tylko mury obronne, dwie bramy wieża zamku górnego o wysokości 16 metrów i fragmenty ścian warowni. Ruiny od 2013 roku udostępnione są odpłatnie do zwiedzania a bilet zakupimy na parkingu u ich stóp. Do zamku prowadzą dwie trasy więc wejście i zejście można sobie trochę urozmaicić.

GPS:

  • 50.43849, 19.67491

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ymuMFZzYwNv

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Jeden z moich ulubionych jurajskich zamków. Zdecydowanie spokojniej niż w Ogrodzieńcu. Pięknie położony, w pobliżu Dolina Wodącej z licznymi jaskiniami, dwie z nich : Jasna i Jasna w Strzegowej nie wymagają latarek.

Leave a Reply