Zamek w Będzinie

Posted by

Kolejny zamek systemu Orlich Gniazd. Średniowieczna warownia, zbudowana przez Kazimierza Wielkiego, która broniła polskiej granicy przed najazdami od strony Śląska i Czech. Pierwsze wzmianki o będzińskim zamku pojawiają się w 1349 r. Gościli w nim, między innymi, w 1574 r. Henryk Walezy, w 1683 Jan III Sobieski, w drodze pod Wiedeń a w 1697 August II Mocny. W 1588 zostały tu zawarte „Pakty będzińsko – bytomskie” zobowiązujące Maksymiliana Habsburga do zrzeczenia się pretensji do tronu polskiego. W 1616 roku, wielki pożar strawił miasto, wraz zamkiem, który został później odbudowany, ale od końca XVII w systematycznie popadał w ruinę. Pierwszy raz zamek został odrestaurowany w 1834 roku. Potem, opuszczony przez właścicieli kolejny raz popadł w ruinę. Kolejny raz podjęto się odbudowy w okresie międzywojennym, ale ostatecznie zakończono ją w roku 1956. Od tamtej pory, w zamku mieści się Muzeum Zagłębia. Zamek w Będzinie leży przy ruchliwej drodze nr 910. Można go zwiedzać w godz. 8-16 lub 9-17 w zależności od dnia. W poniedziałki nieczynne. Bilet na wystawy stałe kosztuje 10zł, ulgowy 6zł. We wtorki zwiedzanie jest bezpłatne. Do zamku przylega park ze ścieżkami edukacyjnymi oraz rekreacyjnymi.

GPS:

  • 50.32729, 19.12913

Nawiguj: https://goo.gl/maps/JFMLwrTN1zw

Dodał:

Damian Czajkowski

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Pamiętam to miejsce doskonale z wycieczek szkolnych, w środku mieści się ekspozycja archeologiczno-historyczna. Generalnie przyjemne miejsce, sam zamek wchodzi w skład kompleksu Wzgórza Zamkowego na który składa się kościół św. Trójcy, kirkut oraz zabytkowa kaplica cmentarna.

Leave a Reply