Zamek w Bochotnicy

Posted by

Bochotnica to wieś położona kilka kilometrów na północ od Kazimierza Dolnego nad Wisłą w województwie lubelskim, dawna siedziba i własność polskiej szlachty. Na stromym zalesionym zboczu doliny Bystrej w 1340 roku wybudowano zamek. Była to szlachecka siedziba obronna, która strzegła szlak handlowy i okoliczne dobra. W XVI wieku zamek przebudowano na wczesnorenesansową siedzibę rezydencjalną. Jednak wiekowa budowla nie była w zbyt dobrej kondycji, często zmieniali się jej właściciele, którzy niezbyt dbali o zamek i już w 1585 groził zawaleniem.

Nie wiadomo kiedy dokładnie zamek został opuszczony, ale do naszych czasów przetrwała już tylko skromna ruina. Zamek dziś często nazywany jest Zamkiem Esterki, która była ukochaną króla Kazimierza Wielkiego, lecz to chyba tylko legenda, gdyż bochotnicki zamek nigdy nie był własnością królewską. Obecnie ruiny można zwiedzać nieodpłatnie, prowadzi do nich z Bochotnicy znakowany szlak koloru niebieskiego. Niestety teren zamku jest bardzo zaniedbany, wala się kupa śmieci i teren jest bardzo zakrzaczony. Szkoda, bo niewielkim nakładem sił było by to miejsce przyjazne turystom, a po odkrzaczeniu fajny punkt widokowy.

GPS: 51.33523, 21.99502

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nE7iydLw5g92

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply