Zamek w Czersku

Posted by

Zamek książąt mazowieckich w Czersku został zbudowany w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku. Postawiono go w miejscu dawnego grodu ziemnego na zlecenie Janusza I. Książę rozkazał wznieść ceglany zamek, który stał się też jego rezydencją. Gdy ziemie te zostały włączone do Królestwa Polskiego, warownia stała się własnością królewską i w tym okresie został też rozbudowany. Królowa Bona, której przekazano zamek w 1547 roku w murach zamku wzniosła pałac, który stał się jej rezydencją.

Upadek zamku przyniósł Potop Szwedzki, podczas którego wojska szwedzkie poważnie zniszczyły budowlę. Potem próbowano czerski zamek jeszcze wskrzesić, ale próby te przerwał III rozbiór Polski, podczas którego zamek został jeszcze bardziej zniszczony. W ruinie warownia pozostawała do roku 1907 kiedy to Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości sfinansowało pierwsze prace konserwatorskie. Lecz kolejne zniszczenia przyniosła I wojna światowa. Dziś zamek jako trwała ruina udostępniony jest odpłatnie do zwiedzania.

GPS: 51.95835, 21.23414

Nawiguj: https://goo.gl/maps/oDpu3TXV7kPa1RT56

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply