Zamek w Człuchowie

Posted by

Człuchów, to miasto na Kaszubach, w województwie pomorskim, w pasie Pojezierza Południowopomorskiego. Może ono poszczycić się zamkiem z 1340 roku, który był drugim po Malborku pod względem wielkości zamkiem Zakonu Krzyżackiego. Był ponoć najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, dlatego stał się siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen oraz Konrad von Wallenrode. Krzyżacy wybudowali warownie dla ochrony szlaku prowadzącego z krajów niemieckich do Prus, pozostawała ona w rękach zakonu do do wojny trzynastoletniej i w tym okresie nigdy nie została zdobyta. Dopiero w 1454 roku zamek opanowały wojska królewskie i był w polskich rekach aż do rozbiorów. W tym czasie budowla została zniszczona i popadła w ruinę. Pierwotnie warownia składała się z czterech części: Zamku Wysokiego oraz trzech podzamczy, posiadał 11 bram i 9 baszt. Do dziś zachowała się niewiele z potężnej budowli, głównie część kaplicy, wieża i resztki murów. Zostały one częściowo odbudowane i udostępnione do zwiedzania dzięki wsparciu UE. W zamku mieści się Muzeum Regionalne, zwiedzanie muzeum jak i wejście na basztę jest odpłatne. Osoby starsze i niepełnosprawne mogą skorzystać z windy, by dostać się na taras widokowy na baszcie. Rozpościera się z niej piękna panorama na Pojezierze Południowopomorskie oraz miasto.

GPS:

  • 53.66434, 17.36287

Nawiguj: https://goo.gl/maps/bJnYQkcK46R2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply