Zamek w Janowcu nad Wisłą

Posted by

Janowiec nad Wisłą leży na prawym brzegu rzeki i należy do województwa lubelskiego. Miejscowość może pochwalić się kilkoma zabytkami i ładnym położeniem nad królową polskich rzek. Zamek został wybudowany przez Mikołaja Firleja i jego syna Piotra Firleja w 1508 roku, na wysokiej i stromej nadwiślańskiej skarpie. Budowla w latach 1565–1585 została przebudowana w stylu późnorenesansowo-manierystycznym, potem jeszcze rozbudowany na początku XVII w. Kres budowli przyniósł „Potop Szwedzki”, w 1656 roku zamek został splądrowany i spalony przez wojska Karola Gustawa. Jednak rodzina Lubomirskich odbudowała warownie ale już w stylu barokowym. Niestety w 1783 Jerzy Marcin Lubomirski przegrał zamek w karty, a kolejni właściciele zaniedbali i opuścili obiekt, który szybko popadł w ruinę. Proces niszczenia zamku zahamował przed II wojną światową Leon Kozłowski, który w 1931 roku zakupił ruiny i przeprowadził drobne prace remontowe. Ciekawostką jest to, że po wojnie jakimś cudem władze komunistyczne nie odebrały Kozłowskiemu majątku i był on chyba jedynym prywatnym właścicielem zamku w całym „bloku wschodnim” W owych czasach udostępnił on zamek zwiedzającym, a nawet ich po nim oprowadzał. Muzeum Nadwiślańskie odkupiło zamek dopiero w 1975 roku i od 1993 r., prowadzi do dziś jego renowacje. Mimo to zamek udostępniony jest odpłatnie do zwiedzania, a bilet obejmuje też zwiedzanie sąsiedniego dworu i mini skansenu. Z murów roztacza się piękny widok na Dolinę Wisły i Janowiec.

GPS: 51.32469, 21.89365

Nawiguj: https://goo.gl/maps/JuHxs3Wmqgr

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply