Zamek w Krupem

Posted by

Na Lubelszczyźnie, przy drodze z Chełma do Krasnegostawu zachowały się ruiny zamku z XVI wieku. Pierwsza niewielka warownia stanęła tu już w 1492 roku i była własnością Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Zamek rozbudował Samuel Zborowski, budowla zyskała wtedy dodatkowe fortyfikacje w postaci muru kurtynowego z drewnianymi gankami strzelniczymi. Do obrony i obserwacji terenu powstały też cztery baszty. Dostępu do warowni broniła też fosa, przez którą przerzucony był zwodzony most. Kolejną rozbudowę zamku dokonał w 1577 roku kasztelan chełmski – Paweł Orzechwski, nadał on budowli renesansowy kształt.

Potem zamek jeszcze wielokrotnie zmieniał właścicieli i stawiał opór nie jednemu atakowi. Zniszczyli go dopiero Szwedzi w 1656 roku, a reszty dokonał pożar, który wybuchł tu w 1665 roku. Po tych zniszczeniach zamek odbudowali potomkowie Mikołaja Reya. Upadek budowli przyniósł kolejny pożar w 1794 roku. Po nim zamek już nie został odbudowany i popadał w ruinę. W czasie I i II wojny światowej zamek częściowo rozebrano by pozyskać materiał budowlany. W 1962 roku ruiny zostały częściowo wzmocnione i zakonserwowane, oraz udostępnione nieodpłatnie do zwiedzania.

GPS: 51.02881, 23.2208

Nawiguj: https://goo.gl/maps/vfHpXvQJr3yb6E2P6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply