Zamek w Kwidzynie

Posted by

Kwidzyn, to miasto położone nad Liwą, w województwie pomorskim. Miejscowość została założona przez zakon krzyżacki w 1233 roku w miejscu dawnego grodziska o nazwie Kwedis. Pierwszy zamek w Kwidzynie wybudowali Krzyżacy, ale po nim pozostały już tylko relikty. Był to zamek biskupi, zwany też Starym Zameczkiem. Zamek Kapituły Pomezańskiej, który obecnie możemy podziwiać w Kwidzynie wybudowano w latach 1340 – 1350. Pierwotnie była to samodzielna budowla, dopiero w latach 1377 – 1409 została do niego dobudowana katedra. Podczas konfliktu określanego jako Wojna Księża w 1478 roku zamek został uszkodzony, a w 1520 roku doszło do kolejnego uszkodzenia zamku. W owym czasie został też całkowicie zniszczony starszy zamek biskupi. Potem już los dla zamku był bardziej łaskawy, przez wieki pełnił różne funkcję, i był częściowo rekonstruowany. Szczęśliwie przetrwał też działania II wojny światowej i przetrwał w niezłej kondycji do naszych czasów. Dziś mieści się w nim Muzeum w Kwidzynie. Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest wieża obronno-sanitarna, która w razie zagrożenia pełniła funkcję militarne, a w czasie pokoju była po prostu wychodkiem. Odsunięto ją o 55 metrów od zamku w stronę rzeki i połączono najdłuższym na świecie gankiem wspartym na pięciu wysokich arkadach o wysokości kilkunastu metrów. Budowla ta przypomina to trochę rzymski akwedukt i jest najczęstszym motywem na materiałach promujących Kwidzyn.

GPS:

  • 53.73613, 18.9211

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xVSwSbjX6412

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply