Zamek w Liwie

Posted by

Liw to obecnie wieś, która kiedyś, w 1421 roku posiadała prawa miejskie, położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim. Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest XV wieczny gotycki zamek. Był on strażnicą graniczną Księstwa Mazowieckiego i powstał na sztucznie usypanym wzniesieniu. Przez wieki warownia była rozbudowywana i należała do różnych rodów. Kres budowli przyniósł potop szwedzki, wojska szwedzkie ostrzelały wtedy zamek, a po zdobyciu spaliły go.

Pod koniec XVIII wieku obok pozostałości zamku decyzją starosty Tadeusza Grabianki, wzniesiono tu murowany barokowy dwór, który popadł w ruinę w latach 1846-1855. Ciekawa historia ruin zamku wiąże się z II wojną światową, miały być one rozebrane na materiał do budowy obozu zagłady w Treblince. Jednak wprowadzeni w błąd Niemcy, myśląc, że jest to budowla krzyżacka zamiast rozebrać to zabezpieczyli budowlę. Jednak zamek sporo ucierpiał w czasie wyzwolenie w 1944 roku.

Obecnie zamek udostępniony jest do zwiedzania jako trwała ruina. Możemy tu zwiedzić sale w odrestaurowanym dworze, a także wieżę bramną. Ma tu też swoją siedzibę muzeum historyczne. Jego ekspozycja obejmuje historię zamku, fotokopie rysunków, malarstwo, broń i inne uzbrojenie z różnych epok. Latem na zamku odbywają się liczne imprezy kulturalne i historyczne.

GPS: 52.37372, 21.97022

Nawiguj: https://goo.gl/maps/YxEaHmFJzxjBkoxTA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply