Zamek w Lublinie

Posted by

Historia zamku w Lublinie sięga XII wieku i związana jest z powstaniem kasztelanii lubelskiej. Początkowo był to gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. Dopiero w XIV wieku forteca zyskała pierwszy murowany element, była nim wieża obronna. Na typowo murowaną warownię lubelska budowla została przekształcona za panowania Kazimierza Wielkiego. Późniejszy wygląd renesansowy zamek zawdzięczał przebudowie w 1520 roku wykonanej na zlecenie Zygmunta Starego.

W czasie zaborów zamek został przebudowany na więzienia i otrzymał styl neogotyku angielskiego. Tą samą funkcję pełnił też w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Po wojnie komuniści nadal kultywowali tradycje więziennictwa i dopiero w 1954 roku zlikwidowano tutejszy zakład karny. Po więzienne zabudowania zamku, po przeprowadzonym remoncie zostały przekazane na cele kulturalne. Od 1957 roku jest siedzibą główną Muzeum Lubelskiego, założonego w 1906 roku.

Zwiedzanie zamku jest odpłatne, najbardziej popularna jest tu Galeria Malarstwa Polskiego z dziełami wybitnych polskich malarzy – Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego oraz Olgi Boznańskiej. Natomiast ze wzgórza zamkowego roztacza się ładna panorama lubelskiego starego miasta. Poniżej zamku znajdziemy duży parking, na którym bez problemu możemy zanocować – https://grupabiwakowa.pl/parking-pod-zamkiem-w-lublinie Parking opłacamy w parkomacie doba kosztuje 15 zł, 1 godz 2 zł. Opłaty pobierane są tylko od poniedziałku do piątku w godz 8-17. Weekendy i święta parkujemy bezpłatnie.

GPS: 51.2505, 22.57244

Nawiguj: https://goo.gl/maps/gtYn1cRtNPgMQsxXA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply