Zamek w Malborku

Posted by

Położony nad Nogatem krzyżacki zamek jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Nie dziwne, że tak wielka atrakcja turystyczna od 1997 roku znajduje się na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warownia w Malborku jest też największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, ma powierzchnię około 21 hektarów. Warownia została wybudowana w kilku etapach, rozpoczęto ją w 1280 roku a ukończono w XV wieku. Dzieli się na Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski, a do budowy tak potężnej twierdzy zużyto prawdopodobnie około kilkunastu tysięcy milionów cegieł. Przez 150 lat Malbork był stolicą państwa krzyżackiego. W latach 1457 – 1772 był rezydencją królów Polski. Po przejęciu zamku przez Prusaków w 1772 roku nastąpiła jego dewastacja. W 1817 roku rozpoczęto rekonstrukcję zamku, trwała ona aż do wybuchu II wojny światowej. W czasie działań wojenny zamek poważnie ucierpiał, ale zaraz po wojnie przystąpiono do jego odbudowy. Muzeum Zamkowe w Malborku otwarto dla zwiedzających w 1961 roku. Dziś zamek możemy zwiedzać pod opieką przewodnika lub samodzielnie z przewodnikiem audio. Zamek możemy zwiedzać cały rok, ale w okresie zimowym godziny otwarcia skrócone są do długości dnia. Forteca pięknie prezentuje się z drugiego brzegu Nogatu, zwłaszcza po zmierzchu, gdy jest podświetlona.

GPS:

  • 54.03979, 19.02798

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Rv4xnEQ8yhL2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply