Zamek w Międzylesiu

Posted by

Zespół zamkowo-pałacowy, to niewątpliwie największa atrakcja Międzylesia i najcenniejszy zabytek w tym mieście. Po pożarze który miał tu miejsce w 1974 roku, do dnia dzisiejszego jest w ciągłej odbudowie, a w części doprowadzonej już do użytku mieści sie hotel i restauracja. Wejście na dziedziniec zamku jest bezpłatne, a zwiedzając to miejsce warto zwrócić uwagę na pokrywające mury dekoracje graffitowe. Najciekawsze renesansowe skrzydło posiada ciekawą bramę wjazdową, której portal zdobią tarcze herbowe i personifikacje Wiary i Sprawiedliwości. Historia Międzyleskiego zamku sięga XIV wieku, kiedy powstał tu gotycki zamek Gloubosów, który podczas wojen husyckich został prawie całkowicie zniszczony. Z tego okresu zachowała się tylko tzw. „Czarna Wieża”. W miejscu zniszczonego zamku rodzina Tschirnhausów w latach 1580 – 1590 wybudowała okazały pałac w stylu renesansowym. W późniejszych latach dobudowano jeszcze południowe i wschodnie skrzydła. Kiedy umarł ostatni potomek rodu w 1653 roku zamek zakupiła rodzina Althanów, przebudowali oni pałac na styl barokowy. Autorem tego projektu był Włoch, Jacopo Carove. Potem, aż do XIX zamek został poddany jeszcze przeróbkom i modyfikacjom. W kaplicy zamkowej znajdował się słynny obraz włoskiego artysty, Matki Bożej Wniebowziętej, który obecnie można podziwiać we wrocławskiej katedrze. W zamku obecnie działa hotel i restauracja, ale dziedziniec i kilka zakamarków można swobodnie, nieodpłatnie zwiedzać.

GPS:

  • 50.14827, 16.66589

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply