Zamek w Sanoku

Posted by

Zamek Królewski w Sanoku wzniesiono prawdopodobnie w 1341 roku, w miejscu starszej drewnianej warowni. Pierwotnie była to budowla gotycka, a swój obecny renesansowy wygląd zawdzięcza przebudowie w latach 1523-48. Położony jest on na wysokiej skarpie nad Sanem na wysokości 362 m., która naturalnie chroniła budowlę od strony rzeki, natomiast od strony miasta odgradzała go fosa, której śladów dziś już próżno szukać. W swojej długiej historii sanocki zamek gościł w swoich murach wiele znanych postaci, bywał tu kilka razy Kazimierz Wielki, Władysław Opolczyk. Odbyło się tu nawet wesele Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską z Pileckich. W warowni pomieszkiwały też królowa Zofia, czy Izabela Węgierska. Obecnie zamek w Sanoku jest siedzibą Muzeum Historycznego, ze znaną na całym świecie kolekcją prac Zdzisława Beksińskiego. Oprócz dzieł tego artysty znajdziemy tu też wiele pamiątek po nim, a nawet odtworzony pokój w którym pracował. Muzeum może poszczycić się też najcenniejszą w Polsce kolekcją ikon. Muzeum oferuje jeszcze kilka wystaw stałych i zmieniające się wystawy czasowe. Placówka czynna jest cały rok, a aktualne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum: http://www.muzeum.sanok.pl

GPS:

  • 49.56236, 22.2092

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4eQipZQDaQK2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply