Zamek w Suchej Beskidzkiej

Posted by

Zamek Suski, bo tak jest potocznie nazywana budowla w Suchej Beskidzkiej, której nazwa pochodzi od nazwiska Kaspera, który wzniósł tu w latach 1554 -1580 pierwszą budowlę obronną. Był to początkowo drewniano – kamienny dwór obronny, który stanął ponoć w miejscu jeszcze starszej drewnianej budowli. Jednak budowla uległa pożarowi, jej resztki i miejsce zostały wykorzystane przez Piotra Komorowskiego do budowy renesansowej rezydencji magnackiej wzorowanej na zamku królewskim w Krakowie. Miało to miejsce w 1608 – 1614. Kolejna przebudowa miała miejsce sto lat później dokonała jej Anna Wielopolska. Zostały wtedy wzniesione dwie dodatkowe wieże, południowo-wschodnia i południowo – zachodnia. W tym okresie przeprowadzono też przebudowę wnętrz, które zyskały barokowy styl. Kolejną przebudowę zamku wykonał Władysław Branicki, miało to miejsce w latach 1882 – 1887. W 1905 roku zamek strawił pożar, ze zgliszcz podniósł go Tadeusz Stryjeński. Ostatnim prywatnym właścicielem zamku był Juliusz Tarnowski, który wraz z rodziną opuścił rezydencję po wybuch II wojny światowej. Podczas jej trwania i po zakończeniu, wnętrza zamku zamku zostały rozszabrowane, ale sam budynek zbytnio nie ucierpiał podczas wojny i po jej zakończeniu urządzono w nim Liceum Ogólnokształcące i Internat. Obiekt zamieniono na muzeum dopiero w 1974 roku i obecnie w raz z parkiem jest ciekawą atrakcją turystyczną.

GPS:

  • 49.74639, 19.60138

Nawiguj: https://goo.gl/maps/7hX3NzC5SyC2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply